Wszystko, co trzeba wiedzieć o zbiornikach na olej opałowy

olej opałowy zbiornik

Ogrzewanie olejem opałowym to bardzo wygodne rozwiązanie, które jest w zasadzie bezobsługowe. Dlatego też użytkownicy nie muszą obawiać się o problemy, czy konieczność nadmiernego zaangażowania związanego z eksploatacją urządzenia. Jednak jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia należy zadbać o dokładne dostosowanie budynku, a także odpowiednią instalację – chodzi tu przede wszystkim o właściwe rozlokowanie pieca i zbiornika na olej. W praktyce oznacza to umieszczenie w  kotłowni lub w sąsiadującym pomieszczeniu. Alternatywa może być umieszczenie ich na zewnątrz domu, bezpośrednio na ziemi. 

Wykonanie i eksploatacja zbiorników na olej opałowy 

Kolejny, ważnym aspektem jednoznacznie związanym ze zbiornikiem jest m.in. zabezpieczenie poszczególnych elementów zbiornika. Doskonale byłoby, gdyby ten wyposażony był w tzw. warstwę antydyfuzyjną, dzięki której charakterystyczny zapach oleju nie będzie rozprzestrzeniał się po domu. Wybrany zbiornik na olej opałowy w całości wykonany jest ze stali? W tym przypadku konieczne okaże się pomalowanie preparatem lub farbą, której głównym zadaniem będzie zapobieganie korozji. Co więcej, dotyczy to nie tylko zewnętrznej części zbiornika, ale również wewnętrznej. W tym drugim przypadku rozwiązaniem może okazać się powleczenie go od środka specjalnym tworzywem. 

Kolejną kwestią, o którą powinni zbadać właściciele, jest kompleksowe zabezpieczenie przed ewentualnym wyciekiem oleju ze zbiornika. Jednak zanim przejdziemy do dokładniejszych wyjaśnień, należy wspomnieć o dwóch rodzajach zbiorników, jakie obecnie spotkać możemy na rynku. Chodzi oczywiście o jedno i dwupłaszczyznowe. I tak zbiorniki jednopłaszczyznowe powinny być umieszczone w wannie wychwytującej na wypadek wycieku oleju, z kolei zbiorniki dwupłaszczyznowe w związku z tym, że uznawane są za nieco wytrzymalsze przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, mogą być z powodzeniem instalowane bezpośrednio i bez konieczności dodatkowej obudowy. 

Zbiorniki na olej opałowy – przechowywanie ma znaczenie 

Dodatkowo w zbiornikach wielopłaszczyznowych ochroną przed ewentualnym wyciekiem może być wypełnienie przestrzeni między zbiornikiem zewnętrznym i wewnętrznym. Ponadto w przypadku nieprawidłowości uruchamiana jest sygnalizacja alarmowa. Najwłaściwszy zbiornik już wybrany? Poszukujesz bezpiecznego, wydajnego i ekonomicznego oleju? Z pomocą przyjdzie olej wyróżniający się wysoką wartością opałową, niewielką zawartością siarki i znikomymi pozostałościami po spalaniu. 

Zbiorniki na olej opałowy, które obecnie dostępne są na rynku, wyróżniają się zróżnicowanymi pojemnościami od 200 do nawet 9000 litrów – sprawdzą się w domu oraz dużych przedsiębiorstwach. Ponadto przy odpowiednim przechowywaniu i eksploatacji nie ma ryzyka wycieku lub pożaru – dotyczy to budynków zewnętrznych i wewnętrznych. Należy wspomnieć jednocześnie, że zbiorniki na olej opałowy nie powinny być przechowywane w temperaturze niższej niż 10 stopni Celsjusza. Z kolei maksymalna nie powinna przekraczać 40˚C. Odpowiednia eksploatacja w połączeniu z właściwym magazynowaniem oleju opałowego są gwarancją wytrzymałości i nieprzepuszczalności zapachu oleju. 

Tomasz Kowalski

Jestem doświadczonym inżynierem budownictwa z niezwykłą pasją do pisania. Specjalizuję się w tworzeniu treści dotyczących zagadnień budowlanych i konstrukcyjnych, łącząc moją techniczną wiedzę z umiejętnościami językowymi. Moje teksty są zawsze precyzyjne, informacyjne i angażujące, co przyniosło mi szacunek w branży. Jestem specjalistą, który z radością dzieli się swoją pasją i ekspertyzą z każdym, kto chce lepiej zrozumieć świat budownictwa.

stosowanie oleju opałowego
Dom

Dlaczego warto stosować olej opałowy?

Żadne inne paliwo nie jest tak wszechstronne i ekonomiczne jak olej opałowy. Olej opałowy zapewnia wiele wydajności, co oznacza, że możesz cieszyć się niesamowitymi oszczędnościami na rachunkach za media. Ponadto olej opałowy jest przyjazny dla środowiska – prowadzi się surową politykę w tym względzie. Ponadto oferuje się usługę tankowania oleju i przestrzega się branżowych standardów […]

Czytaj dalej
cena oleju opałowego
Dom

Wszystko, co musisz wiedzieć o cenie oleju opałowego

Poszukujesz dobrej jakości paliwa opałowego? Zastanawiasz się, jak wybrać produkt, który będzie charakteryzował się zarówno doskonałymi parametrami, jak i niską ceną? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki artykuł, z którego dowiesz się, od czego zależy cena oleju opałowego, a także poznasz właściwości […]

Czytaj dalej
olej opałowy
Dom

Ogrzewanie olejem opałowym

Każdy typ ogrzewania ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku ogrzewania olejem opałowym. Do jego plusów można zaliczyć wygodę użytkowania, natomiast do minusów – niejednoznaczną cenę, na którą wpływa przede wszystkim aktualna cena ropy naftowej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego systemu grzewczego warto poznać podstawowe informacje na jego temat. Czym jest […]

Czytaj dalej