Jaki powinien być piecyk na olej opałowy?

piec olej opalowy

Ogrzewanie domu to nieunikniona czynność w sezonie jesiennym i zimowym. W tym przypadku skutecznych rozwiązań i urządzeń ogrzewających przestrzeń, a także ogrzewających wodę jest co najmniej kilka. Jedną z możliwości jest piecyk na olej opałowy, o którym więcej opowiemy w poniższym artykule.  Jaką moc powinien mieć piecyk na olej opałowy? Na czym polega jego działanie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniżej. Zapraszamy! 

Na początku warto byłoby wspomnieć o tym, że piece na olej opałowy to jedna z opcji instalacji centralnego ogrzewania. Zwykle stosowane są wtedy, gdy podłączenie gazociągu miejskiego nie jest możliwe. Dzięki temu, że urządzenia obecnie dostępne na rynku są w pełni zautomatyzowane i niemal bezobsługowe, użytkownicy mogą mieć pewność, że stawiają tym samym na pełen komfort użytkowania. Ogromną zaletą płynącą z wyboru jest również to, że olej opałowy jest łatwo dostępny. Dodatkowo olej opałowy jest bezpiecznym, ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, które docenią m.in. klienci poszukujący korzystnych warunków handlowych i najnowocześniejszych rozwiązań logistycznych i sprzedażowych.

Najważniejsze informacje o piecykach na olej opałowy 

Obecnie dostępne na rynku piece mają zróżnicowaną moc, którą należy dopasować przede wszystkim do zapotrzebowań konkretnego budynku na energię cieplną. W zdecydowanej większości przypadków budynki charakteryzujące się nowym budownictwem mają wzmocnioną izolację termiczną, przez co ilość niezbędnego ciepła będzie mniejsza. Przyjęło się, że do optymalnego ogrzania np. mieszkania o powierzchni 150 m2 wystarczy kocioł o mocy 15 kW, a jeżeli zapotrzebowanie obejmować będzie również ciepłą wodę – 20 kW. 

Z działaniem piecyków na olej opałowy jednoznacznie wiąże się również sprawność i wydajność tych urządzeń. To właśnie sprawność wpływa na to, ile oleju opałowego zostanie zużyte w trakcie ogrzewania. Najnowocześniejsze rozwiązania mogą poszczycić się sprawnością powyżej 95%, gdzie dotychczas było to około 92%-95%. Na tym etapie doskonale byłoby wyjaśnić, jakie rodzaje piecyków na olej opałowy można spotkać na rynku. Otóż mówiąc o piecykach na olej opałowy mamy na myśli tzw. kotły jedno- i dwufunkcyjne. I tak rozróżnieniem mogą tu kotły posiadające funkcję ogrzewania wody. Chodzi m.in. o jednofunkcyjne piecyki C.O., które są w stanie podwyższać temperaturę wody, współpracując jednocześnie z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym. Tutaj jednak konieczne będzie również wyposażenie w zasobnik ciepłej wody. Z kolei innowacyjne piecyki dwufunkcyjne zwykle mają wbudowany zasobnik lub wyposażone są w wersję wolnostojącą. 

Sprawność piecyków na olej opałowy

Wyżej wspominaliśmy o tym, jak ważna jest sprawność piecyka na olej opałowy. W tym przypadku mówimy przede wszystkim o kotłach kondensacyjnych. To nic innego jak urządzenia wyróżniające się zamkniętą komorą spalania. Przez zwolenników uważane są za doskonałą alternatywę dla tradycyjnych piecyków na olej opałowy. Kotły kondensacyjne te są w stanie ogrzewać wodę nawet do temperatury 80°C. Ponadto odbierają ilość ciepła ze spalin, które w przypadku kotłów tradycyjnych wydostają się przez komin. Ponadto wyższa sprawność kotłów kondensacyjnych idzie w parze z niższymi kosztami ogrzewania. 

Piecyki na olej opałowy wymagają jednak wygospodarowania pomieszczenia na kotłownię i magazyn oleju – o tym należy bezwzględnie pamiętać przed zakupem urządzenia. 

Tomasz Kowalski

Jestem doświadczonym inżynierem budownictwa z niezwykłą pasją do pisania. Specjalizuję się w tworzeniu treści dotyczących zagadnień budowlanych i konstrukcyjnych, łącząc moją techniczną wiedzę z umiejętnościami językowymi. Moje teksty są zawsze precyzyjne, informacyjne i angażujące, co przyniosło mi szacunek w branży. Jestem specjalistą, który z radością dzieli się swoją pasją i ekspertyzą z każdym, kto chce lepiej zrozumieć świat budownictwa.

stosowanie oleju opałowego
Dom

Dlaczego warto stosować olej opałowy?

Żadne inne paliwo nie jest tak wszechstronne i ekonomiczne jak olej opałowy. Olej opałowy zapewnia wiele wydajności, co oznacza, że możesz cieszyć się niesamowitymi oszczędnościami na rachunkach za media. Ponadto olej opałowy jest przyjazny dla środowiska – prowadzi się surową politykę w tym względzie. Ponadto oferuje się usługę tankowania oleju i przestrzega się branżowych standardów […]

Czytaj dalej
cena oleju opałowego
Dom

Wszystko, co musisz wiedzieć o cenie oleju opałowego

Poszukujesz dobrej jakości paliwa opałowego? Zastanawiasz się, jak wybrać produkt, który będzie charakteryzował się zarówno doskonałymi parametrami, jak i niską ceną? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki artykuł, z którego dowiesz się, od czego zależy cena oleju opałowego, a także poznasz właściwości […]

Czytaj dalej
olej opałowy
Dom

Ogrzewanie olejem opałowym

Każdy typ ogrzewania ma swoje wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku ogrzewania olejem opałowym. Do jego plusów można zaliczyć wygodę użytkowania, natomiast do minusów – niejednoznaczną cenę, na którą wpływa przede wszystkim aktualna cena ropy naftowej. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tego systemu grzewczego warto poznać podstawowe informacje na jego temat. Czym jest […]

Czytaj dalej