Poszukujesz dobrej jakości paliwa opałowego? Zastanawiasz się, jak wybrać produkt, który będzie charakteryzował się zarówno doskonałymi parametrami, jak i niską ceną? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Otóż specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty, powstał ten krótki artykuł, z którego dowiesz się, od czego zależy cena oleju opałowego, a także poznasz właściwości oraz zastosowania tego paliwa. Jeśli zatem ten temat Cię zaciekawił i chcesz poznać więcej szczegółów, nie czekaj i już teraz przejdź do dalszej lektury.
Co to jest olej opałowy
Olej opałowy, inaczej nazywany również olejem grzewczym to ogólna nazwa klasyfikująca produkty wchodzące w skład paliw, które powstały drogą destylacji ropy naftowej. Jak sama nazwa wskazuje, olej opałowy jest paliwem wykorzystywanym w instalacjach grzewczych.
Choć olej opałowy podobnie jak olej wykorzystywany do napędu samochodowego jest produkowany na bazie destylacji ropy naftowej, jego funkcje oraz zadania zasadniczo różnią się od tradycyjnego oleju, który możemy znaleźć na stacji benzynowej. Podstawową różnicą pomiędzy wyżej wspomnianymi olejami są oczywiście parametry takie jak gęstość oraz tak zwana wartość opałowa, która jest pewnego rodzaju miernikiem wydajności produktu. Olej grzewczy nie służy do napędu auta, dlatego przyjęło się, że nie określa się w nim liczby centowej.
Gdzie wykorzystuje się olej opałowy?
Olej opałowy znajdzie swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieją instalacje służące do energetycznego spalania paliw. Warto jednak wiedzieć, że to gdzie dokładnie będzie wykorzystywany dany olej, zależy przede wszystkim od jego właściwości fizycznych. W zależności od czynników takich jak gęstość oraz temperatura wrzenia, olej ten może znaleźć zastosowanie między innymi w szeroko rozumianym przemyśle, a także jako paliwo w elektrowni lub na statku. Najczęściej jednak jest stosowany jako materiał do ogrzewania budynków.
Właściwości oleju opałowego
Jeśli chodzi o konkretne właściwości, jakie posiada olej opałowy, to warto wspomnieć przede wszystkim o wartości opałowej, która bezpośrednio przekłada się na ilość pozostałości (resztek) po spopieleniu. W przypadku dobrej jakości oleju grzewczego ilość pozostałości jest niewielka. W praktyce oznacza to, że paliwo to jest wydajne ze względu na brak zawartości pierwiastków niepalnych. Ponadto warto dodać również, że olej opałowy charakteryzuje się także właściwościami niskotemperaturowymi, które sprawiają, że produkt zachowuje swoją płynną konsystencję nawet podczas niskich temperatur.
Plusy korzystania z oleju opałowego
Olej opałowy stał się ostatnimi czasy niezwykle popularną formą ogrzewania budynków mieszkalnych. To właśnie dzięki prywatnym gospodarstwom domowym, olej grzewczy jest rozpoznawalny oraz dał się poznać jako stosunkowo tanie źródło energii. Mówiąc o zaletach tego sposobu ogrzewania budynków, nie można nie wspomnieć o tym, że olej opałowy stanowi doskonałą alternatywę dla surowców takich jak węgiel, a także dla energii pochodzącej z gazu (zarówno płynnego, jak i ziemnego) bądź elektrowni. Każdy, kto ceni sobie ekologiczne oraz przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania, z pewnością doceni olej grzewczy.
Ile kosztuje olej opałowy?
Trudno jest jednoznacznie określić cenę oleju opałowego. Problem ten wynika przede wszystkim z faktu, że koszt, na jaki trzeba się przygotować, chcąc zaopatrzyć się w olej opałowy, zależy od wielu zmiennych czynników takich jak rodzaj oleju, jego producent oraz dystrybutor, jakość oleju, a także marża narzucona przez sprzedawcę. Szacuje się jednak, że średni koszt za litr oleju opałowego oscyluje w granicach około 10 złotych. W praktyce najczęściej można spotkać się z pojemnościami rzędu od 50 do 500 litrów. Jednym z najpopularniejszych, a co za tym idzie również najchętniej wybieranych przez konsumentów wielkości, jest beczka o pojemności około 200 litrów, której łączna wartość waha się od 1 930 do 2 200 złotych brutto.
Olej opałowy cena — od czego zależy?
Pełen koszt związany z zakupem oleju opałowego może się różnić w zależności od wybranego rodzaju paliwa. Niemałe znaczenie w tym przypadku ma również jakość omawianego płynu. Czym charakteryzuje się dobrej jakości paliwo grzewcze? Obecnie zarówno wśród konsumentów, jak i producentów wzrasta świadomość zagrożeń, jakie niosą ze sobą niskiej klasy paliwa. Coraz więcej firm dąży zatem do uzyskania niskiej zawartością siarki, która będzie współgrać z wysoką wartością opałową oraz odpowiednią gęstością i lepkością. Stosowanie nisko siarkowego paliwa ma ogromny wpływ nie tylko na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, ale również pozwala uniknąć kar za zanieczyszczenie środowiska.
Wszystkie wyżej wymienione elementy są niezwykle istotne i mają bezpośredni wpływ na cenę oleju opałowego. Poniżej przedstawione zostaną poszczególne rodzaje paliwa wraz z odpowiednimi podziałami.
Rodzaje oleju opałowego
Podział olei opałowych ze względu na zawartość siarki:
- lekki olej opałowy,
- ciężki olej opałowy.
Podział olei opałowych według gęstości:
- lekki olej opałowy,
- średni olej opałowy,
- ciężki olej opałowy.
Jestem doświadczonym inżynierem budownictwa z niezwykłą pasją do pisania. Specjalizuję się w tworzeniu treści dotyczących zagadnień budowlanych i konstrukcyjnych, łącząc moją techniczną wiedzę z umiejętnościami językowymi. Moje teksty są zawsze precyzyjne, informacyjne i angażujące, co przyniosło mi szacunek w branży. Jestem specjalistą, który z radością dzieli się swoją pasją i ekspertyzą z każdym, kto chce lepiej zrozumieć świat budownictwa.