Olej opałowy jest zwykle stosowany w „mokrym” systemie grzewczym, w którym kocioł opalany olejem ogrzewa wodę, a następnie “wypełnia” centralne ogrzewanie za pośrednictwem grzejników i ciepłej wody do kranów w domu. Główną różnicą między gazem sieciowym a olejem opałowym jest to, że olej opałowy jest dostarczany drogą lądową i przechowywany w zbiorniku, który może zostać kupiony lub też wynajęty od dostawcy.
Ogrzewanie olejem opałowym – najważniejsze informacje
Grzejniki olejowe działają na tej samej zasadzie, co klasyczne grzejniki centralnego podgrzewacza wody – metalowy pojemnik jest wykonany z szeregu żeber lub kolumn, w których mieści się ciecz. Gdy ciecz, w tym przypadku olej, zostanie podgrzana, wydziela ciepło przez tak zwane płetwy. Różnica między grzejnikami olejowymi a scentralizowanymi grzejnikami wodnymi polega na tym, że olej pozostaje stale w grzejniku i nie krąży w budynku idącym do i wychodzącym z kotła w piwnicy. Zamiast tego olej jest podgrzewany przez elektryczny element cewki, a następnie pozostaje wewnątrz korpusu grzałki olejowej. Domowy olej opałowy może być zapalony tylko przez zaawansowany system spalania w palniku olejowym lub piecu. Olej opałowy nie jest wybuchowy, a wdychanie oparów oleju opałowego nie zagraża zdrowiu i życiu. Możliwość przedostania się tlenku węgla do domu z palnika olejowego jest bardzo niska. Ponadto nie emituje toksycznych gazów. W rzeczywistości olej jest wystarczająco bezpieczny do przechowywania w domu, ponieważ zbiorniki oleju są bardzo szczelne.
Wysokiej jakości olej opałowy jest ekonomiczny i wyróżnia się wysoką wartością opałową. Ponadto charakteryzuje się niską zawartością siarki i znikomą zawartością pozostałości po spalaniu. Z kolei wysoka temperatura zapłonu jest gwarancją bezpieczeństwa. Ogrzewanie olejem opałowym za pomocą kotłów kondensacyjnych może znacznie obniżyć koszty ogrzewania nawet o 15%. Ponadto wymiana standardowego kotła olejowego na wysokowydajny nowoczesny kocioł kondensacyjny jest stosunkowo prosta. Warto także dodać przede wszystkim to, że nowy oraz wysokiej jakości grzejnik olejowy może wytrzymać nawet dwadzieścia lat bez napraw – kluczem do sukcesu jest odpowiednia konserwacja.
Grzejniki olejowe a ogrzewanie olejem opałowym
Alternatywą mogą być grzejniki olejowe, które uznawane są za bezpieczne i bezgłośne urządzenia, które nie potrzebują dodatkowej instalacji czy kotła. Najnowsze modele dostępne są na rynku są również przyjazne dla środowiska. Zawartość siarki wynosi zaledwie około 0,5%. Ponadto wiele nowoczesnych grzejników jest programowalnych, dzięki czemu można zaprogramować grzejnik tak, aby wyłączał się np. godzinę lub dwie po położeniu się do łóżka. Dobre grzejniki olejowe są wyposażone w wiele funkcji bezpieczeństwa, a odpowiednio certyfikowany grzejnik powinien być całkowicie bezpieczny. Mimo to mogą działać nieprawidłowo, jak wspomnieliśmy powyżej, dlatego zawsze ważne jest, aby wykonać odpowiednią kontrolę na początku jesieni i zimy. Podczas rozlokowywania grzejników olejowych należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie nie umieszczać ich w pobliżu mebli innych łatwopalnych elementów wyposażenia.
Podsumowując, ogrzewanie olejem opałowym nie wykazuje negatywnego oddziaływania na środowisko i nie wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Ponadto ryzyko przedostawania się szkodliwego dwutlenku węgla do domu jest niewielkie.
Jestem doświadczonym inżynierem budownictwa z niezwykłą pasją do pisania. Specjalizuję się w tworzeniu treści dotyczących zagadnień budowlanych i konstrukcyjnych, łącząc moją techniczną wiedzę z umiejętnościami językowymi. Moje teksty są zawsze precyzyjne, informacyjne i angażujące, co przyniosło mi szacunek w branży. Jestem specjalistą, który z radością dzieli się swoją pasją i ekspertyzą z każdym, kto chce lepiej zrozumieć świat budownictwa.