Czym jest grzejnik na olej opałowy?

Czym jest grzejnik na olej opałowy?

Grzejnik na olej opałowy, nazywany także grzejnikiem olejowym, to rodzaj przenośnego piecyka na paliwo płynne. Ten rodzaj grzejnika nie jest połączony z systemem centralnego ogrzewania, co oznacza, że można stosować go do doraźnego nagrzewania miejsc pozbawionych dostępu do innych źródeł ciepła. Grzejniki olejowe sprawdzą się także jako pomocnicze źródło ciepła – na przykład na czas serwisu centralnego ogrzewania lub w sytuacji, gdy moc instalacji c.o. jest zbyt mała, by ogrzać dane pomieszczenie. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego rozwiązania grzewczego?

Jak wybrać najlepszy grzejnik na olej opałowy?

Grzejniki olejowe zazwyczaj są wyposażone w różne opcje mocy, co oznacza, że ilość wytwarzanego ciepła, a co za tym idzie zużycie oleju opałowego, można regulować na bieżąco. Dobry grzejnik powinien być wyposażony w termostat, który będzie pilnować temperatury w danym pomieszczeniu i dostosowywać moc adekwatnie do potrzeb. 

Jeśli zdecydujesz się na zakup grzejnika olejowego, musisz także znaleźć dystrybutora oleju opałowego. Sprawdzonym olejem grzewczym, który możesz kupić u dystrybutorów w całej Polsce, jest Ekoterm. Aby uzyskać dane kontaktowe do firmy zlokalizowanej najbliżej Ciebie, zapoznaj się z podstroną “Kup olej” na oficjalnej stronie Ekoterm.pl.

Grzejnik olejowy – wady rozwiązania grzewczego

Grzejniki olejowe mają wiele zalet, jednak ich użytkowanie wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Pomimo niewielkich rozmiarów i możliwości przenoszenia, grzejniki na olej są ciężkie – w szczególności, gdy wewnątrz nich znajduje się olej opałowy. Kolejną wadą jest konieczność podłączenia takiego grzejnika do prądu – nie jest on w stanie funkcjonować bez zewnętrznego źródła zasilania. Oznacza to, że grzejniki tego rodzaju nie sprawdzą się w budynkach pozbawionych instalacji elektrycznej.

Jak poprawić efektywność grzejnika na olej opałowy?

Istnieje sposób, dzięki któremu można ograniczyć koszty zakupu grzejnika i jego dalszej eksploatacji. Aby to osiągnąć, konieczne jest przeprowadzenie termoizolacji budynku. Ciepło ucieka z budynku przez tzw. mostki cieplne, które częściowo da się wykryć naocznie (np. w miejscach, gdzie pojawia się pleśń, wilgoć), jednak najbardziej efektywną metodą jest przeprowadzenie termografii, czyli badania z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Termografia to element audytu energetycznego.

Po zidentyfikowaniu mostków cieplnych należy przeprowadzić izolację ścian, podłogi, dachu i sufitu. Dobrym rozwiązaniem jest także wymiana okien i drzwi na nowe, energooszczędne modele. W przypadku okien mogą mieć one podwójne, a nawet potrójne szyby, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny ograniczający utratę ciepła. Jednak ważne jest używanie wysokiej jakości oleju grzewczego, np. Ekoterm, dzięki któremu praca grzejnika przebiega bez zakłóceń. Dzięki tym zabiegom posiadany przez Ciebie grzejnik będzie mógł mieć mniejszą moc, a tym samym jego eksploatacja będzie tańsza. Termoizolacja wiąże się z wysokim kosztem początkowym, jednak w dłuższej perspektywie przyniesie liczne korzyści.

Czy grzejnik na olej opałowy jest dla Ciebie?

Grzejnik na olej opałowy to rozwiązanie, które z pewnością docenią osoby szukające tymczasowego źródła ciepła. Używanie takiego grzejnika nie wymaga ingerencji w istniejącą już instalację centralnego ogrzewania. Ponadto opisane rozwiązanie grzewcze jest mobilne, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby przemieszczać je adekwatnie do potrzeb. Niestety, użytkowanie takiego grzejnika wiąże się też z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim, do pracy grzejnika olejowego konieczny jest dostęp do prądu, co wyklucza możliwość jego użytkowania w niektórych okolicznościach. Poza tym jego wykorzystanie do ogrzewania wody użytkowej jest niemożliwe.

Warto zorientować się, jakie cechy posiada grzejnik olejowy i dopiero wówczas podjąć decyzję o jego zakupie. Jest to urządzenie, które w pewnych okolicznościach sprawdzi się idealnie – na przykład wtedy, gdy istniejąca instalacja olejowa ma zbyt małą moc. Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w takie rozwiązanie grzewcze, pamiętaj także, by zawsze wybierać olej opałowy najwyższej jakości.

Tomasz Kowalski

Jestem doświadczonym inżynierem budownictwa z niezwykłą pasją do pisania. Specjalizuję się w tworzeniu treści dotyczących zagadnień budowlanych i konstrukcyjnych, łącząc moją techniczną wiedzę z umiejętnościami językowymi. Moje teksty są zawsze precyzyjne, informacyjne i angażujące, co przyniosło mi szacunek w branży. Jestem specjalistą, który z radością dzieli się swoją pasją i ekspertyzą z każdym, kto chce lepiej zrozumieć świat budownictwa.

Recykling Elektroodpadów - Dbaj o Środowisko
Aktualności

Recykling Elektroodpadów – Dbaj o Środowisko

W dzisiejszych czasach problem elektroodpadów stał się nieodłączną częścią naszego życia. Jednak istnieją firmy, które oferują rozwiązanie, które nie tylko pomaga pozbyć się niepotrzebnego sprzętu, ale także wpływają pozytywnie na naszą planetę. Wyzwanie Elektroodpadów Zmieniając nasz sprzęt RTV i AGD, często nie wiemy, co zrobić ze starym. Rzucenie go na wysypisko śmieci to nie tylko […]

Czytaj dalej
Jakie informacje muszą znaleźć się w ogłoszeniu o sprzedaży z nowym świadectwem energetycznym?
Aktualności

Jakie informacje muszą znaleźć się w ogłoszeniu o sprzedaży z nowym świadectwem energetycznym?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób zwraca uwagę na efektywność energetyczną budynków. Świadectwo energetyczne stało się nie tylko wymogiem prawnym, ale również istotnym atutem nieruchomości. Co dokładnie powinno znaleźć się w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości z takim świadectwem? Krótka charakterystyka świadectwa energetycznego Świadectwo energetyczne to nie tylko formalny dokument, ale przede wszystkim narzędzie […]

Czytaj dalej
olej opałowy
Aktualności

Korzyści wynikające ze stosowania oleju opałowego

Olej opałowy to popularny sposób na ogrzanie zimą. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie wybierają olej opałowy i w wielu przypadkach wybór ten może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Zalety dotyczące użytkowania tego typu ogrzewania Olej opałowy to rodzaj oleju opałowego, który składa się z węglowodorów o temperaturze wrzenia od 300 do 600 stopni Fahrenheita. Olej […]

Czytaj dalej