Czynnik chłodniczy bardzo często określany bywa również jako czynnik ziębniczy. Wyposażony jest on we właściwości termodynamiczne, dzięki czemu możliwa jest wymiana ciepła w urządzeniu chłodniczym, a niekiedy także – pompie ciepła. Czynniki chłodnicze ściśle związane są z chłodnictwem i klimatyzacją. Pod wpływem niskiego ciśnienia lub niskiej temperatury zaczyna wrzeć – to właśnie tak dochodzi do wymiany ciepła. W związku z tym, że zarówno rynek chłodniczy, jak i wszelkie gałęzie szeroko rozumianej klimatyzacji rozwijają się w imponującym tempie, czynniki chłodnicze z każdym rokiem zyskują na coraz większej popularności.
Cechy charakterystyczne czynników chłodniczych
Czynniki chłodnicze we wszelkiego rodzaju urządzeniach wykorzystywane są i występują jako płyny robocze. Do głównych cech charakterystycznych możemy tu zaliczyć:
- niepalność,
- nie wybuchowość,
- bezpieczny i nietoksyczny.
Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że parametry poszczególnych czynników chłodniczych nie powinny być kwestią przypadku. Konkretne wytyczne określone zostały przez Rozporządzenia (WE) nr 1005/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 września 2009 roku. Podczas wyboru najwłaściwszego czynnika konieczne jest dokładne przyjrzenie się parametrom, tak aby nie powodował korozji urządzeń, wokół których krąży. Wracając jeszcze na chwilę do tematu płynu roboczego, to należy pamiętać o tym, że musi być on nie tylko w pełni bezpieczny dla ludzi, ale również środowiska.
Czynniki chłodnicze – podstawa to procedury
Główną różnicą pomiędzy poszczególnymi czynnikami chłodniczymi jest ich skład fizykochemiczny. Freony CFC i HCFC określane są jednocześnie jako te, które mogą być szkodliwe i niebezpieczne dla warstwy ozonowej. Nieco innym, ale równie ważnym aspektem jest korzystanie zgodnie z przeznaczeniem i ściśle określonymi procedurami. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek niejasnościach czy niedopowiedzeniach. Decydując się na zakup czynnika chłodniczego, należy mieć na uwadze również fakt, iż w zdecydowanej większości przeznaczone i dedykowane są osobom, które posiadają działalność – zarejestrowaną – w zakresie chłodnictwa, a także szeroko rozumianych pomp ciepła.
Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że idealny czynnik chłodniczy to przede wszystkim taki, który łączy w sobie 3 wspomniane już wyżej cechy, czyli: właściwości termodynamiczne, bezpieczeństwo dla środowiska, a także brak korozji. Jednak zestawienie, łączące w sobie wszystkie wymienione elementy nie zostało jeszcze wynalezione.
Jestem doświadczonym inżynierem budownictwa z niezwykłą pasją do pisania. Specjalizuję się w tworzeniu treści dotyczących zagadnień budowlanych i konstrukcyjnych, łącząc moją techniczną wiedzę z umiejętnościami językowymi. Moje teksty są zawsze precyzyjne, informacyjne i angażujące, co przyniosło mi szacunek w branży. Jestem specjalistą, który z radością dzieli się swoją pasją i ekspertyzą z każdym, kto chce lepiej zrozumieć świat budownictwa.